Mihails Tāls

Mihails Tāls dzimis 1936. gada 9.novembrī Rīgā. Latvijas šahists.

1958. gadā M.Tāls beidza Latvijas Valsts universitāti. 

Šahu tēvs viņam iemācījis spēlēt septiņu gadu vecumā, bet Rīgas Pionieru pilī pirmais treneris bija Jānis Krūzkops. Par M. Tāla treneri vēlāk  kļuva Aleksandrs Koblencs.

1956. gadā 17 gadus vecais M. Tāls kopā ar savu treniņu partneri Aivaru Ģipsli dalīja 2.–3. Vietu Latvijas čempionātā un izpildīja sporta meistara normatīvu. 1957. gadā M. Tāls uzvarēja PSRS čempionātā, savācot 14 punktus 21 partijā, apspēlējot visus galvenos konkurentus un izpildotlielmeistara normatīvu. 1958. gadā PSRS čempionāts notika Rīgā, un Mihails Tālstajā tajā pārliecinoši uzvarēja. 1959. gada rudenī viņš uzvarēja pretendentu atlases turnīrā un izcīnīja tiesības cīnīties par pasaules šaha čempiona troni ar M. Botviņņiku. Cīņa par pasaules šaha čempiona titulu notika 1960.gadā Maskavā, kur Mihails Tāls uzvarēja ar rezultātu 12,5 : 8,5 un kļuva par astoto un gados visjaunāko pasaules šaha čempionu.Tika izdota viņa grāmata „Botviņņika – Tāla mačs”. Revanša turnīrs notika 1961.gadā. Diemžēl M. Tālam bija nieru slimības saasinājums, tomēr spēli atlikt neizdevās, un M. Botviņņiks čempiona titulu atguva ar rezultātu 13 : 8.

Otrreiz tuvu pasaules šaha čempiona tronim M. Tāls nonāca 1965. gadā. Pasaules čempions tajā laikā bija Tigrans Petrosjans. M. Tāls uzvarēja pretendentu turnīrā, tad apspēlēja Lajošu Portišu, Bentu Larsenu un finālā par tiesībām spēlētar pasaules šaha čempionu tikās ar Borisu Spaski. Spēle notikaTbilisi, kur tajā laikā M. Tāls dzīvoja. B. Spaskis pārspēja M. Tālu, pēc tam T. Petrosjanu un kļuva par čempionu. 1988. gadā M. Tāls vēlreiz kļuva par pasaules čempionu. Kanādas pilsētā Sentdžonsā pirmo reizi tika sarīkots neoficiāls pasaules čempionāts ātrspēlē, piedalījās visi pasaules labākie šahisti, Karpovu un Kasparovu ieskaitot. Finālā M. Tāls apspēlēja R. Vaganjanu ar 3,5 : 0,5.  M. Tāls ir seškārtējs PSRS čempions, 44 reizes guvis uzvaru starptautiskos turnīros. Laikā no 1958. līdz 1982. gadam, spēlējot 101 partiju augsta līmeņa turnīros, M. Tāls guvis rekordlielu uzvaru koeficientu – 81,18%.

Vēlāk M. Tāls bija žurnāla „Šahs”galvenais redaktors (1960.g.–1970.g.). Par notikumiem šaha turnīros viņš sniedza ziņojumus daudzām pasaules ziņu aģentūrām un šaha žurnāliem, turklāt darīja to asprātīgi, interesanti un kodolīgi. M. Tāls bija lielisks simultānspēles meistars, apveltīts ar fenomenālu atmiņu.Viņš varēja spēlēt simultānspēles„uz aklo” – neredzot ne lauciņu, nepretinieku pie desmitiem galdiņu. M. Tāls tiek uzskatīts par šaha romantiķi, kura talantu nevienam neizdosies aizēnot. Savulaik Kijevas kinostudija uzņēma filmu par cilvēka smadzeņu iespējām – „Septiņi soļi aiz horizonta”. M. Tālam bija jāspēlē aklā simultānspēle pie 10 galdiņiem. M. Tāls uzvarēja ar 7 : 3. 

Vēlākajos gados M. Tāla šaha spēli ietekmēja veselības problēmas. 1992. gadā viņš ieņēma 3. vietu Maskavas blica turnīrā un neilgi pēc tam tika ievietots vienā no Maskavas slimnīcām, kur mira 28. jūnijā. M. Tāls apglabāts Ebreju kapos Šmerlī. 2001. gadā Rīgā, Vērmanes dārzā, dižajam šahistam tika uzstādīts piemineklis, kura autori ir tēlnieks Oļegs Skarainis un arhitekti Guntis Sakne un Liene Šterna.

 

Apertura de cuenta bet365.es